28 září, 2023
  • 1:17 pm Jak Začít s Obchodováním Akcií: Podrobný Průvodce
  • 1:14 pm Nejlepší obchodní strategie pro rok 2023: Komplexní a vhledný průvodce
  • 11:20 am Asian Stock Trading Sessions – Everything You Have To Know
  • 9:04 pm Value creation in Private Equity
  • 9:00 pm Škola investování 2: Kapitálový trh a burza

Na jubilejnú tridsiatu prednášku Klubu investorov v Bratislave sme pozvali pána Norberta Nepelu – papučového investora a najmä zakladateľa webu papucovyinvestor.sk. Témou boli ETF-ká!

Prednášku s názvom Anatómia ETF viedol zakladateľ a hlavný investičný kouč Papučového investora Norbert Nepela, ktorý sa na investičných trhoch pohybuje od roku 2001. Dôvodom vzniku papučového investora bolo naučiť ľudí, ako vedia profitovať z rastu ekonomiky.

Pri investovaní sa riadi heslom starého guru investovania Benjamina Grahama: „Investičná operácia je taká, ktorá po dôkladnej analýze sľubuje bezpečnosť istiny s adekvátnou návratnosťou. Operácie, ktoré nespĺňajú tieto požiadavky sú špekulácie.“

Norbert začal porovnaním ETF a tradingu – na University of California (Berkeley) boli vykonané štúdie, ktorými boli skúmané zisky traderov. Tieto štúdie priniesli náhľad do zisku traderov a ukázalo sa, že ani 1% traderov nie je ziskových, zatiaľ čo ostatných viac ako 99% o svoje peniaze príde.

Ak chceme kúpiť trh a chceme byť ziskoví, musíme premýšľať dlhodobo. Svet sa stále rozvíja, stále rastie a stále veľkú časť nemáme rozvinutú, pričom ešte v dlhej dobe celý svet rozvinutý nebude. Môžeme si vytvoriť analýzu, sledovať vývoj akcií v histórií, ale svet sa mení. To čo je aktuálne dnes, nemusí byť zajtra.

Norbert vidí stabilnejšie zhodnocovanie našich financií práve cez ETF.

Ako hovorí jeden známy investor: buď investujem ako trader, alebo investujem dlhodobo. Ak zvolím dlhodobé investovanie, musím hľadať akcie takej firmy, ktorá dlhodobo rástla a dlhodobo bude rásť ďalej. Lenže to je ako hľadať ihlu v kope sena. Ako môžem vedieť, ako sa bude vyvíjať hodnota danej spoločnosti? Istá nemenovaná spoločnosť od vstupu na burzu v roku 1970 stále klesala. Majitelia akcií sa dočkali vyrovnania hodnoty až začiatkom prvého desaťročia 21. storočia. Ako môžem vedieť, že kúpim akcie danej spoločnosti a nedopadnem podobne ako investori spomínanej spoločnosti? To nemôžem vedieť. Lenže načo potrebujem hľadať ihlu v kope sena? Prečo by som si tú kopu sena nemohol kúpiť a nájsť tam tú ihlu?

Čo je ETF?

ETF je to isté ako podielový fond, nachádzajú sa v ňom akcie rôznych spoločností a rozdiel medzi ETF a podielovým fondom je, že podielový fond je aktívne manažovaný. Manažér svoje akcie manažuje a mixuje ich a snaží sa prekonať svoj benchmark. Lenže výsledky ukazujú že 5% manažérov týchto podielových fondov prekoná svoj benchmark. No tých 5% manažérov, ktorí prekonajú svoj zisk sa stále mení.  V podielových fondoch si platím manažéra. V ETF nie.

ETF je fond nejakého typu, ktorý si môžem kúpiť na burze a kúpou jednej akcie si kupujem celý balík portfólia. Daňové ošetrenie má charakteristiku akcií. Zisk z podielového fondu sa zdaňuje 19%

ETF je index, kôš cenných papierov, ktorý spĺňa podmienky. Typy akcií, cenných papierov, triedy aktív, akcie, dlhopisy, umelecké diela. ETF zažíva posledných pár rokov odliv z klasických podielových fondov práve do ETF.

Sú 2 typy ETF – tie, ktoré dividendy vyplácajú, tie sa zdaňujú podľa krajiny v ktorej obchodujete. No väčšinou to je približne 15%. A akumulačné, teda tie, ktoré sa akumulujú do kapitálu.

V rámci EU je direktíva, ktorá reguluje ETF – nazýva sa UCITS a schválila ju Európska únia. UCITS vznikol práve na ochranu kupujúcich. V EÚ sa nedajú kúpiť tie ETF, ktoré sú v USA, aj keď tam je väčšia diverzita. V Európskej únii sú ETF akumulačné.

Ako fungujú indexy?

Čo je index? Je to kôš cenných papierov a každý index má iné zastúpenie a inú váhu. Napríklad:

Čím je viac peňazí, tým má index vyššiu váhu
Čím je väčšia firma, tým je index vyšší
Tu sa stretávame s kritikou bubliny
Podielový fond skopíruje index. Veľké podielové fondy majú na 80% rovnaké tituly.

ETF replikuje index, nakúpi všetky tituly v indexe a drží ich.

Optimalizované vzorkovanie sa používa pri indexoch s veľmi veľa malými indexmi, ktoré sa spriemerujú a vyjde konečný index a sú na ňom nižšie náklady a „Slippage“
V plnej replikácii  sú zakúpené všetky indexy, je to najtrasparentnejšia metóda a potencionálne vyššie náklady pre investora.

Aké sú rizika pre ETF?

Sú 2 riziká: trhové a analytické

Analytické je, keď si robím analýzu a pokašlem to, zvážim všetko, ale zle odhadnem budúcnosť – to je bežné a to ma vie dostať do straty. Ďalším analytickým rizikom je daňové riziko – aké sú daňové riziká v krajine kde obchodujem?

Pod trhové riziko spadá aj riziko zatvorenia ETF. Ak ETF zanikne, musí mať nejakú časť peňazí v sebe – čím je ich menej, tým je to horšie a je pravdepodobnejšie, že sa zavrie. Celý proces, kedy sa uzavrie, môže trvať niekoľko mesiacov a môže trvať dlho, kým investori dostanú svoje peniaze späť. Ďalším trhovým rizikom je tzv „Hajp risk“ kedy je niečo nové, je to super, ľudia sa idú z toho zblázniť a potom môže ETF zaniknúť. Pri ETF môže byť prítomné aj kurzové riziko – ak žijem v eurách, no investujem v dolároch. Neviem, ako sa bude správať hodnota meny voči sebe.

Ako si zložiť svoje portfólio?

Najskôr je dobré nájsť súlad s tvojou investičnou stratégiou. Zloženie triedy aktív podľa kritérií, či to má výnos? Je zloženie portfólia také, aké chcem? Zaujímajú ma partneri ETF, veľkosť objemu v správe a poplatky.

Autor článku: Peter Faltin